ARCHIVE

  • Last modified 804 days ago (July 7, 2016)

MORE

RESULTS OF MONDAY’S COMPETITIONS

PARADE

Most redneck — Jimmy Joe Jim Bob’s Roadkill Cafe ($100), Jim and Melanie Stroda, Art Stroda, and Elaine and Randy Stien.

Judge’s Choice — Redneck Alcoholics Anonymous ($100), Julie Noeth, Stephanie Symns, Tracy Schmitz, Katey Kickhaefer.

Floats — 1. First National Bank of Hope, “Let us Wipe Away all your banking woes!” ($100). 2. Ryff-Huggins family, Ramona, “Redneck Astro-Nut Training” ($75). 3. David & Jane Staatz, Ramona, “Redneck Meals on Wheels” ($50).

General — 1. Jessica Gilbert, Ramona,

“Dum Dum Y-R-Less” ($50). 2. Collin Bailey, Ramona, driven by his sister, Margaret, “Town Clown” ($30). 3. Vincent Madron and daughter Paige, “Gone Fishin” ($20).

Vehicles — 1. Darrin and Trent Hajek, Lost Springs, 1951 Chevy ($50). 2. Fred and Thurston Silhan, Hillsboro, Great-Grandpa Klaassen’s 1943 Farmall H($30). 3. Tyler Bentz, Tampa, 1957 John Deere 520 ($20).

Teen float — Delaney Rapp and family, White City, “Spreading it in Ramona” ($30).

Kids — 1. Kobe Huggins, Ramona, “Redneck Dream Catcher” ($20). 2. Clayton Kraemer, Ramona, “Rural Ramona Fire Department” ($15). 3. Clara and Rhett Noeth, Ramona, Will Symns, Kenley Kickhaefer, “Made in ‘Merica’” ($10).

PEDAL TRACTOR PULL

Four years old — 1. Charlotte Silhan. 2 Izabella Antoszyk. 3. Mila Tajchman.

Fives — 1. Gavin Hanschu. 2. Will Symns. 3. Addison Hanschu

Sixes — 1. Thurston Silhan

Sevens — 1. Silas Vanhorn. 2. Clara Noeth. 3. Kenley Kickhaefer.

Eights — 1. Adi Tajchman.

Nines — 1. Taygean Gentz

Tens — 1. Dylan Radke. 2. Kaigen Brewer. 3. Sophia Luna.

Elevens — 1. Ivan Jirak. 2. Lexis Brewer. 3. Nicholas Cunningham.

Twelves — 1. Callie Plenert.

LAWNMOWER OBSTACLE COURSE

1. Alex Hajek, Tampa ($50). 2. Andrew Hajek, Tampa ($25). 3. Oliver Schmitz, Axtell ($10).

LAWN ART

8-11 year olds — 1. Sidney Friedli, Hope, “Golden Peacock” ($50). Michael Herrera, Kaydence Herrera, Clara Noeth, Ramona, “Black Shadow Dragon” ($30). 3. Ivan Jirak, Oakley, “Explosion in Red, White & Blue” ($20)

12-16 year olds — Carly Deines, Ramona, and Samantha Espinoza, Lincolnville, “Color Me Beautiful” ($100). 2. Jennea Remmers, Ramona, Emma Ramsay, Salina, “Happy People have Green Grass” ($75). 3. Mathew Madron, Ramona, “Torch” ($50).

KIDS PIE EATING

1. Kevin Goza, Emporia ($10). 2. Kaigen Brewer, Lincoln ($5). 3. Emily Goza, Emporia.

All places received a 12-pack of soda.

YOUTH COUNCIL DRAWING

Sheila Dacy, Graham, Washington ($115).

JAMES WEBER 3-ON-3 BASKETBALL

Winners —Wiley Lundy, Jacob Harper, Tyler Zinn, Mikael Antoszyk, “Trailer Park Boys” (T-shirts)

REDNECK RUN

Boys 12 and Under — 1. Toben Schwarz, 15:36. 2. Nathan Schwarz, 20:04. 3. Landon Albrecht, 20:14.

13-17 Girls — 1. Shaylee Leiker, 16:05. 2. Kallie Albrecht, 16:55. 3. Halie Jeanneret, 17:43.

13-17 Boys — 1. Oliver Schmitz, 12:32. 2. Simon Schmitz, 14:38. 3. Josiah Schwarz, 22:38.

18-24 Men — 1. Tracy Schmitz, 13:12. 2. Austin Schmitz, 13:16.

25-34 Women — 1. Amber Hanschu, 16:05. 2. Stephanie Symns, 23:22. 3. Brandi Miller, 30:34.

25-34 Men — 1. Randy Miller, 13:42. 2. Jason Miller, 15:59. 3. Luke Ricketts, 32:22.

35-44 Women — 1. Amy Schwarz, 19:10. 2. Jolene Albrecht, 21:30. 3. Amy Heller-Moore, 22:18.

35-44 Men — 1. Brandon Hanschu, 15:18. 2. Russell Moore, 19:15. 3. Neil Albrecht, 35:18.

45-55 Women — 1. Angie Becker, 23:17. 2. Lisa Hanschu/Kodi Kelsey, 36:33.

45-55 Men — 1. Jeff Miller, 35:49. 2. Jason Becker, 42:55.

56+ Women — 1. Amy Moore, 25:06. 2. Jessica Gilbert, 42:55.

56+ Men — 1. D Moore, 24:49. 2. Junior Hanschu, 42:55.

Overall Male — Oliver Schmitz.

Overall Female — Shaylee Leiker and Amber Hanschu.

Most Redneck Award — Tracy Schmitz.

Last modified July 7, 2016

Quantcast