Swim team wins 3-way home meet

Marion Swim Team won a home meet Saturday against the Hesston Wahoos and Peabody Super Swimmers. Marion scored 580 points to Hesston’s 443 and Peabody’s 417.

Coach Greta Smith said she was grateful for all of the donations of time and food needed to put on a good meet.

Top three Marion finishers by event included:

Boys

8 and younger

100 medley relay: 1. Jack Lanning, Trevor Schafers, Tristen Dye, and Ryan Terry.

25 butterfly: 2. T. Dye.

25 backstroke: 2. Lanning.

25 freestyle: 1. Lanning; 3. T. Dye.

100 freestyle relay: 1. T. Dye, Landon Dye, Schafers, and Lanning.

9 and 10

100 freestyle: 3. Gunner Brown.

100 medley relay: 1. Seth Lanning, Campbell Winter, Will Alleven, and Cross Brown; 3. G. Brown, Miles Olson, and Johnny Zieammermann.

25 butterfly: 1. Alleven; 2. Lanning.

25 backstroke: 1. Winter; 2. Lanning.

25 freestyle: 1. Alleven; 2. Lanning.

25 breaststroke: 1. Alleven; 2. Winter.

100 freestyle relay: 1. Alleven, Winter, and Lanning; 3. G. Brown, Miles, Zieammermann, and C. Brown.

100 individual medley: 1. Alleven; 2. Lanning; 3. Winter.

11 and 12

100 freestyle: 1. Riley Terry; 3. Charlie Nordquist.

200 medley relay: 1. Terry, Jacob Whitwell, Luke Lanning, and Cade Alleven.

50 butterfly: 1. Lanning; 2. Alleven.

50 backstroke: 1. Terry; 3. Nordquist.

50 freestyle: 1. Lanning; 2. Nordquist; 3. Terry.

50 breaststroke: 1. Alleven; 2. Lanning.

200 freestyle relay: 1. Terry, Whitwell, Lanning, and Alleven.

100 individual medley: 1. Alleven; 3. Whitwell.

13 and 14

100 freestyle: 1. Evan Calhoun; 2. Ryan Cochran.

200 medley relay: 1. Calhoun, Devin Regnier, Logan Waner, and Austin Neufeld.

50 butterfly: 1. Waner; 2. Neufeld.

50 backstroke: 2. Calhoun; 3. Neufeld.

50 freestyle: 1.Waner; 2. Neufeld; 3. Calhoun.

50 breaststroke: 1. Regnier; 2. Waner.

200 freestyle relay: 1. Waner, Calhoun, and Neufeld; 3. Nordquist, Cochran, and Regnier.

100 individual medley: 1. Waner; 3. Neufeld.

Girls

8 and younger

25 butterfly: 1. Shannon Taylor.

25 backstroke: 1. Taylor.

25 freestyle: 1. Taylor.

25 breaststroke: 3. Taylor.

100 freestyle relay: 2. Paige Ensey, Rose Thouvenell, and Cadence Craig.

9 and 10

100 medley relay: 2. Tristan Williams, Amy Gayle, Emily Hake, and Kalea Craig.

25 butterfly: 2. Emma Calhoun; 3. Gayle.

25 backstroke: 1. Williams; 2. Calhoun.

25 freestyle: 2. Gayle.

25 breaststroke: 1. Gayle.

100 freestyle relay: 2. Craig, Calhoun, Hake, and Gayle.

100 individual medley: 1. Gayle; 3. Williams.

11 and 12

200 medley relay: 1. Michaela Regnier, Chloe Burkholder, and Kennedy Fahey; 3. Cameron White, Grace Winter, Lilly Collett, and Drew Helmer.

50 butterfly: 1. Fahey; 3. Regnier.

50 backstroke: 2. Regnier.

50 freestyle: 3. Regnier.

50 breaststroke: 2. Fahey; 3. Regnier.

200 freestyle relay: 2. Regnier, Burkholder, Collett, and Fahey; 3. White, Winter, and Helmer.

100 individual medley: 2. Fahey.

13 and 14

200 medley relay: 1. Courtney Herzet, Carley Stapleford, Sarah Hendrix, and Shelby Wilhelm.

50 butterfly: 2. Sarah B. Hendrix.

50 backstroke: 3. Herzet.

50 freestyle: 1. Hendrix; 3. Herzet.

50 breaststroke: 1. Hendrix.

200 freestyle relay: 1. Herzet, Stapleford, Wilhelm, and Emily Schafers.

100 individual medley: 1. Hendrix; 3. Herzet.

15 to 18

100 freestyle: 2. Kristen Herzet.

200 medley relay: 3. Herzet, Taylor Pontious, and Kaylee Stapleford.

50 butterfly: 3. Herzet.

50 backstroke: 1. Herzet.

Quantcast